vrijdag, april 24, 2026

Zicht op voetbal

21 januari 2026 173
Op school krijgen wij allemaal het vak geschiedenis. Een doel van het vak is om van het verleden te leren en niet te vervallen in dezelfde fouten. De inleiding van dit voetbalverhaal is misschien wat uit de context, maar de parallel wordt snel duidelijk. Legendarisch voetbaltrainer Co Adriaanse sprak in 2004 de volgende woorden over de aanstelling van Marco van Basten als bondscoach van Nederland: " Een goed paard is nog geen goede ruiter ". De uitspraak zorgde destijds voor menig glimlach, maar de woorden van Co blijken steeds meer profetisch en zelfs, ja, Cruijffiaans.

Alles is voor Bassie?

De vraagstelling van de titel geeft aan dat ik niet weet wat ik er van moet denken. Waar moet ik iets van denken? Van de gehele soap rondom de aanstelling van de nieuwe trainer bij AZ. Van Basten kan niet meer, Alex Pastoor mag niet meer en Johnny wil het weer. Dat er wat mis is gegaan, is overduidelijk, maar toegeven blijft voor de beleidsbepalers van de club moeilijk; " Ze moeten nog evalueren."

Earnest Stewart, in zijn actieve loopbaan een rappe buitenspeler, zet de passen op gebied van leidinggeven en crisismanagement met zeer behoedzame passen. Passen waarbij elke stap heroverwogen moet worden om maar niet te prominent te vertellen, wat er achter de gesloten deuren in het AFAS stadion in de kaasstad bekokstoofd is. Sinds het bericht dat Van Basten tijdelijk ziek gemeld was, gebeurde er veel. 

Veel gebeurde achter de rookgordijnen met ogenschijnlijk één spil, de nummer 12, onze held van 88 en bovenal mijn jeugdidool. Hoe succesvol Marco zijn carierre als voetballer zich voornamelijk opwaarts bewoog, is zijn trainersloopbaan via een andere route gelopen naar beneden gegleden. Starten als bondscoach, trainer Ajax, trainer Heerenveen en dan nu assistent trainer AZ. Daarbij bevonden zich nog hobbels tijdens deze banen. Denk maar eens aan WK 2006, het plotselinge afscheid bij Ajax en de turbulente machtsstrijd in de schaatsstad.

De geruchten over de afstelling en aanstelling van de nieuwe trainer als de baas van San  Marco zijn niet van de lucht. Alles zou in staat gesteld zijn om Marco tevreden en als onderdeel te behouden van de staf van AZ. Maar is dat wel de juiste keuze geweest. Want is alles voor Bassie inrichten wel de manier en is hij dan niet de poppenspeler, die de volgzame Haar en Van de Brom legitiem als poppen gaat gebruiken. 

Hoe vaak Earnest ook ontkent in een pittig vraaggesprek en hoe vaak we ook de jolige gezichten zien van de drie trainers in de dug-out, er zal altijd een gevoel van twijfel zijn over het echte verhaal. Deze AZ soap zal eens, eens een onderwerp worden voor 'Andere tijden sport' waarbij een op leeftijd geraakte Tom Egberts in interviews met Alex, Nemanja, Earnest en John uit de doeken doet, dat alles in werk werd gesteld om Marco binnen de gelederen te houden.

Alles zou in staat gesteld zijn om te doen wat Bassie wilde. Maar dat is nu nog speculatief en misschien een fabel. Wat wordt Marco zijn nieuwe job na AZ ? Jeugdtrainer van de F-jes van de Wherevogels, zou een eer zijn om met hem samen te werken, hoewel ik dan mijn capaciteiten en de status van de mooie club uit de Purmer-noord schromelijk overschat, denk ik. We zullen zien.

  • Hits: 6861

Lees ook:

14 oktober 2014 7487
Ben je weer een beetje opgewarmd ? Het was zeker koud aldaar in het land van vuur en ijs. Dan werd je ook nog eens niet warm van het getoonde spel, IJsland - NL 2-0. Ik sluit mijzelf vooralsnog niet aan bij de kriticasters als Ronald de Boer, die jouw hoofd in de guillotine willen zien. Ik sluit mij nog niet aan bij de meerderheid van de bondscoaches, die vinden dat jou houdbaarheid allang verstreken is.
10 oktober 2014 6634
Ik schrijf je even om je alsnog welkom terug te heten bij ons voetbalparade paardje. Het oranje werd op het afgelopen WK derde en daarom moeten we hoge ogen gaan gooien op het aanstaande EK. Met jouw aan dat roer en met die staat van dienst, heb ik daar alle vertrouwen in. Toch wil ik je nog iets influisteren, want heel Nederland lijkt het te zien, maar jouw recente voorgangers en ook jij schijnbaar niet.
29 september 2014 6802
Even voor de duidelijkheid. Het hoofdonderwerp van mijn blog is niet extreem veranderd. Ik praat niet met een Vlaamse tongval en heb nu niet het beroep van seksuologe aangenomen, dat laat ik aan mevrouw Liekens. Ook ga ik het niet hebben over de aanstaande concerten van onze Brabantse zanger, dat laat ik aan de heer Meeuwis. Laat staan dat ik het over de kansloze popartiesten ga hebben met de onbeschrijfbare factor, dat laat ik aan de heer Smits en consorten.
29 september 2014 6861
De vraagstelling van de titel geeft aan dat ik niet weet wat ik er van moet denken. Waar moet ik iets van denken? Van de gehele soap rondom de aanstelling van de nieuwe trainer bij AZ. Van Basten kan niet meer, Alex Pastoor mag niet meer en Johnny wil het weer. Dat er wat mis is gegaan, is overduidelijk, maar toegeven blijft voor de beleidsbepalers van de club moeilijk; " Ze moeten nog evalueren."
26 september 2014 5612
Ik had even geen inspiratie om weer iets te schrijven. Het was even weg. Want de bal rolt en als er al overwinningen in de Kuip gestolen kunnen worden, is het eigenlijk bijna een perfecte wereld. Of toch niet ? Klaarblijkelijk zijn er aandachtsjunkies en verantwoordelijke, die door hun gedrag en beslissingen mij weer reden geven om te schrijven. Gelukkig, nou ja gelukkig voor mijn blog dan wel te verstaan, bestaan deze mensen nog.
23 september 2014 6591
Het zal mij verbazen, verbazen als er in voetbalminnend land iemand is die de naam van Johan Derksen niet kent. De man bekend van sigaar, modieus kapsel en zijn rake scherpe uitspraken over voetballers of Wilfred. Ik beken direct dat ik niet elke ronde tafel aflevering kijk met de zwaarmoedige mannen bekend met de leren knikker. Maar het item waar de titel van dit blog naar verwijst, heb ik online bekeken.